GÜLER MİSİN AĞLAR MISIN


GÜNÜN SÖZÜ: Birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi yener.(ATATÜRK)

Güler misin, ağlar mısın sözü kötü olan ancak kötü durumu ortaya çıkaran olayların arkasın söylenir. Hem gülünç, hem de üzücü nitelikteki şaşırtıcı olaylar karşısında söylenir.

Güler misin, ağlar mısın Zeki Alasya ve Metin Akpınar tarafından tiyatro olarak oynandığı gibi geniş bir sinema sanatçılarınca da filim olarak beyaz perde de yer almıştır.

Emet ilçemizde de yaşanan onlarca olaylar sonrası güler misin, ağlar mısın dediriyor. Bor madenin başkenti olarak tanımlanan bir Emet. Orman zenginliği ve gelirleri devlet kasasına milyonlarca gelir sağlayan Emet.

Şifalı termal suları ile milyonlarca insana şifa veren bir Emet. Yer altındaki bir çok değerli madenlerinin varlığından habersiz veya haberi olup da değerlendiremeyen Emet. Kurulduğu günden bu güne bir çok kurum ve kuruluşlarını kayıp eden Emet.

Çevresindeki tüm ilçelerin hızla büyürken küçülen Emet. İşte burası benim ve sizlerin de doğup büyüdüğü bir ilçe.

Yıllarca istediğini alamayan, bir çok istekleri olur İnşallah diye yerine getirilemeyen bir Emet’in neden bu hale geldiğini ne olur önce kendi, kendimize sorgulamalıyız. Sonra da el birliği yaparak güçlü bir Emet’i imar etmenin yollarını aramalıyız. Bunları yapmadığımız takdirde Zeki Alasya ve Metin Akpınar sahnelediği güler misin, ağlar mısın komedi dizinin aktörleri bizler de oluruz.

İlçemizde görev yapan, emekliliğinden sonrada buraya yerleşmeyi düşünen arkadaşım bizi iyi analiz etmiş. Önce adam olunmalı. Bir birinizin kuyusuna kazmak yerine, bir birinizi sevmelisiniz. Yerli veya yabancı bürokratlar aralarında iyi iletişim kurmalılar. Kişisel işler ve kişi kaprislerden çok birlikte hareket etmenin temellerini atınız .Gerisi kendiliğinden gelecektir. Dedi. Bana göre bu arkadaşım doğru söyler. Siz nasıl düşünürsünüz bilmem.

KANGREN OLAN SORUNUMUZ

İlçemizin nüfusu 11.000 seviyesinde. Doğrumu bu HAYIR. İlçe merkezi seçmen sayısı 8.222, peki seçmen olmayan .İÖO öğrencisi 3000. Toplam yaklaşık nüfus 11.222

Peki ilçemizdeki su abonesini merak ettiniz mi? 5541 bunu en hanede 3 kişi sayarsanız toplam 16.623 kişi. Bu şunu gösteriyor ilçede yaşayan ve ikametini aldırmayan çok kişinin olduğunu gösteriyor. Bu konuyu geçmişte de yazdım. Tınlayan olmadı. Bir yere İller bankasından orada ikamet eden kişi başına para gelir. Belediye de o parayla hizmet verir. Verilere göre arada afaki fark var. İşte sebepleri; ilçeye gelmiş yıllardır burada yaşamasına rağmen nüfus kaydı köyünde veya başka yerde. Bu yıllardır böyle devam etmiş. Kimse de bunu görmemiş veya görmezliğe gelmiş. Hal böyle olunca ilçe belediyesinin devletten aldığı kişi başına para az, hizmet isteyen kişi sayısı fazla.

Ey belediye, bunu yıllardır görmediniz ise sizi uyarıyorum. Hemen kollarınızı sıvayarak şu ilçede kaç kişinin yaşadığını belirleyiniz. Mahalle muhtarları ile iletişime geçin. Çarşılarda işyeri Emet te, ikameti başka yerde olanları da ilçe nüfusuna kazandırınız. Bunları yapmanız için elinizi kolunuza bağlayan da yok.

ŞANLI ALBAYIMIZ KAYBETTİK

O bir Emet sevdalısıydı. Vatanını, bayrağımızı çok severdi. Yıllarca ordumuzun çeşitli kademelerinde onurlu görevlerde bulundu. Emekli oldu. Eskişehir de yaşıyordu. Yaşamı boyunca Emet’in kurtuluş savaşında yaşadıklarını tarihi olayları belgeler bularak su yüzüne çıkardı. Bugünlere taşıdı. Bu konuda kendisinden çok yararlanan bir kişiyim. Hasan Albayımız bir tarihi. O şimdi bedensel olarak aramızda değil ama ebediyete kadar kalplerimizde o güler yüzü ile yaşayacaktır. Allah rahmet eylesin. Ruhun şad olsun. Hasan Abimiz. Bu vesile ile kederli ailesine ve tüm sevenlere de başsağlığı diliyorum.

 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
21Eyl

Corona Kapımıza Dayandı

15Eyl

Ölüm Kalım Savaşı

08Eyl

Emetli Yakışanı Yaptı

31Ağs

Makus Talihimiz

23Ağs

Haydi Hayırlısı!