Emet Belediyesi Alt Yapıyı Sorunsuz Halledecek - Ercan Kolku

Emet Belediyesi Alt Yapıyı Sorunsuz Halledecek


Emetin kronik alt yapı sorunu ve arsenikli su sorununu gazetemiz arşivlerinde bırakacak  proje hayata geçmek üzere… Üstelik Emet belediyesi ve belediye başkanı Hüseyin Doğan, kaynak sorununuda çözdü.
    Allah için belediyenin alt yapı çalışmaları için hem kredi hemde kaynak bulmasını zor  görüyordum. Bizim gibi düşük bütçeli  belediyelerin  bütçesinin 4-5 katı büyüklükte iş yapması  iktidardan olsa bile zordur…Heleki şimdide adı konmasada develüasyon üstüne devalüasyon yaşadığımız şu günlerde   hayaldi…
    Ancak önce 64.5 milyon tl kredi onaylandı. 130 milyon tahmin edilen(-ki ihale 114 milyona bir firma alma aşamasında.Kdv dahil130 milyon toplam iş bedeli olacak) işin kalanı  devletimizin hibesi…
    Tabi bu 64. 5 milyon belediyemizin kaynaklarından ödenecekti. Burada da başkan Doğan ve AK parti ilçe yönetimi devreye girdi. Memleket sevdalısı hemşehri bürokratlarımız, İlçe kaymakamımız  destekleriylede  Eti maden işletmeleri genel müdürlüğümüzle irtibata geçtiler.
    İlçemiz adına genel müdürlüğünün büyük bir şans olduğunu düşündüğümüz sayın Serkan Keleşer’in  gerek ilçemize gençlik merkezi yapımında gerekse eğitimde liseye hazırlanan gençlerimize verdiği desteklerini gördükçe bu konudada destek  olacaklarına şüphemiz yoktu.
    Nitekim Sayın Keleşer, Belediyemizden gelen talepleri boş çevirmedi… Perşembe günü Emet belediyesi   Emetbor işletmemize 50 milyon tl tutarında peşin su satışını içeren protokolü imzaladı.

    BEDAVA SU MU KULLANACAK EMETBOR DERSENİZ!

Hayır kardeşim.Ücretiyle kullanacak,hemde peşin ödeyerek.ZATEN HABERİMİZİN BAŞLĞINDA DA NE DİYOR? Emetbora peşin 50 milyonluk su satıldı… Peşin satılan bir su nasıl bedava olur yazmaya gerek var mı?
    Bakınız bu anlaşma ile bir de ne oldu? ilçenin arseniksiz su arayışlarında sayın Cemal Öztürk zamanında köprücek kaynaklarından ilçemize su getirilmesi adına  1.5 milyon tl harcama yapmıştı.Ama  bunun karşılığında süresiz su kullanacaktı.( O dönem belediye bütçesinin 5 milyona yakın olduğunu yazarsak, Etimadenle yapılan anlaşmanın önemini daha iyi anlayabilirsiniz. ) 
    O dönem Avrupa standartlarında içme sularındaki arsenik oranı 100’e kadar normal görülüyordu. Daha sonra bu  rakam  çoğu Avrupa ülkesince önce 50’ye daha sonra 10’a indirildi.Dünya sağlık örgütü noktayı koymuştu. Yüzde 10 dan fazlası tehlikedir…
    Emet içme sularında o dönem arsenik oranları yüzde 50- 60 larda geziyordu.Ve sayın başkan Öztürk’te acil çözüm ararken, Etimaden bu konuda gene destek  olmuştu.( Günün şartlarında bence halk sğalığı adına paradan daha önemliydi ve anlaşma doğruydu)
    İşte yeni anlaşmayla bu anlaşmada sona ermiş oldu.


    64.5 MİLYONDU KALDI 14 MİLYON?

 Emet göletindne içme suyu getirme içme suyu şebeke hattı,kanalizasyon çalışmaları yukarıda yazdığımız üzere 130 milyon tl..Bunun yarısı iller bankasınca hibe… kaldı 65 milyon tl… 
    Her ne kadar 64.5 milyon tl Emet belediyesi kredi alsada, bunun geri ödemesinide düşünürsek,bunada kaynak lazımdı.
    İşte Belediye başkanı Hüseyin Doğan’ın demeçlerinde 50 milyon kaynak bulduğunu söylemesi bu konuydu.Ve Emetbor  peşin su alımı ile belediyenin elini bir hayli rahatlattı.
    50 milyon Emetbordan,kaldı 14.5 milyon tl…
     Belediye başkanı Hüseyin Doğan’ın bu 14.5 milyon tl içinde başka kaynaklar arayışında olduğu ve ilerlemelerde kaydettiğini biliyoruz.  Krediydi,50 milyon tl  kaynaktıydı derken, başkan Doğan’ın kalan para içinde kaynak bulacağına şüphemiz yoktur. Tabiri caizse 130 milyon tllik bu alt yapı işini   Emet belediyesi iktidar gücünüde kullanarak beleşe getirecek… Emeğe geçen herkese teşekkürler...

        Sayın Keleşer sayesinde “ İşçi çalıştırma dışında Etiborun Emette ne si var?” diyenlere  bugün Gençlik merkezini, eğitim desteklerini ve dahi alt yapı desteklerini gönül rahatlığı ile  gösteriyoruz. İnşallah dahada göstereceğiz…

Genel Müdür Keleşer’e ilçemiz halkının sağlığı ve modern alt yapı ile sağlıklı kentleşme adına  destekleri için halkımız adına şükranlarımızı sunuyoruz.

BİR TEŞEKKÜRDE İLÇE EMNİYETİMİZE

    Geneli ilçe dışından Emete gelerek gerçekleşen hırsızlık olaylarında İlçe Emniyetimiz kısa sürede olaylaır çözüme kavuşturup, faillerini yakalıyor.
    Buda ilçemizde asayiş adına halkımıza güven veriyor…
    Emeği geçen müdür,komiser,polis bekçi tüm teşkilatımıza şükranlarımızı sunuyoruz. İyiki varsınız…
 

ercankolku@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI