GÖRDÜĞÜN BOŞ BALİ RESİM DERSİNDE KULLANILMIYOR!


Gazetemizin geçen sayısında manşetten duyurduğu haber sosyal medya ve internet sitesi hesaplarımızda vatandaşlarında yoğun ilgisiyle karşılaştı.

            İlçe geneli birçok cadde ve sokakta yeterli sokak aydınlatmalarının olmaması, sote diye tabir edilen alanların çoğalmasına,buralarda ise istenmeyen olayların yaşanmasına sebebiyet veriyor.

            Her ne kadar emniyet ekiplerimiz sürekli devriye yapsalarda, sürekli mevcut yerlerde nöbet tutulamayacağına göre, iş öncelikle kurumların çalışmasına bakıyor.Karayollarınca gerkeli yol çalışmaları, elektrik idaresince aydınlatmalar, belediye tarafından kaldırım çalışmaları gibi.

            Asayiş toplantılarındada sıkça dile getirilen öellikle 3. toki, engelsiz yaşam parkı ve Akpınar mahalle parkında bol ışıklandırmaların caydrıcı olacağı belirtilirken,devlet hastanesi arkasındada benzer sıkıntıların yaşandığına dikkat çekiliyor.

 

 

 

                        KIRIK CAM TEORİSİNİ BİRKEZ DAHA HATIRLATALIM

Kırık Cam Teorisi" ABD'li suç psikologu Philip Zimbardo'nun 1969'da yaptığı bir deneyden ilham alınarak geliştirilmişti.
Zimbardo, suç oranının yüksek olduğu, yoksul Bronx ve daha yüksek yaşam standardına sahip Palo Alto bölgelerine birer 1959 model otomobil bıraktı.
Araçların plakası yoktu, kaputları aralıktı. Olup bitenleri gizli kamerayla izledi.
Bronx'taki otomobil üç gün içinde baştan aşağıya yağmalandı. Diğerine ise bir hafta boyunca kimse dokunmadı.
Ardından Zimbardo ile iki öğrencisi, sağlam kalan otomobilin yanına gidip çekiçle kelebek camını kırdılar. Daha ilk darbe indirilmişti ki çevredeki insanlar (yani zengin beyazlar) da olaya dahil oldular.
Birkaç dakika sonra o otomobil de kullanılmaz hale geldi. Çevreden tepki gelmez ve cam hemen tamir edilmezse, oradan geçenler o bölgede düzeni sağlayan bir otorite olmadığını düşünüyor, diğer camları da kırıyorlar.Ardından daha büyük suçlar geliyor; "Demek ki" diyordu Zimbardo, "İlk camın kırılmasına, ya da çevreyi kirleten ilk çöpe, ilk duvar yazısına izin vermemek gerek. Aksi halde kötü gidişatı engelleyemeyiz."

 

            

ercankolku@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!