EMET'İN SWOT ANALİZİ - Ercan Kolku

EMET'İN SWOT ANALİZİ


Kısaca kişinin güçlü ve güçsüz yanlarını görmesini ve gelecekte kendisini bekleyen fırsatlar ve tehditlere karşı hazırlığını bugünden yapmasını sağlayan bir analiz türü SWOT. Daha çok işletmeler için hayati önem arzetse de, gerek kişilerin kendilerini geliştirmeleri, gerekse  kurumsallaşma adına yerel yönetimlerinde sık başvurduğu yöntemlerden biri.

                Dünyada rekabet sadece işletmelerde değil, şehirler, ilçeler arasındada yaşanıyor. O sebeple yerleşim yerleri mevcut fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek daha kalıcı stratejikler geliştirmeli, ve yarını programlamalıdır.

                EMET’in geniş anlamda bir SWOT analizi yapmasının gerekliliğinin altını çizerken , Kaymakamlık,,Belediye ,Üniversite ve Emetliler dayanışma ve kalkınma derneği işbirliği ile bir Çalıştay ekibide oluşturularak bunun gerçekleştirilmesinin ilçenin geleceği adına önemli olduğunu belirtmek isterim. Bu analiz, hem işlerin belirli bir plan ve program dahilinde yürümesine katkı sağlayacak, hemde yerel idarecilere bir yol haritası görevi görecektir.

                Biz bu hafta kısa hatlarıyla ilçemiz adına GÜÇLÜ,ZAYIF yanlarımız ile değerlendirilebilecek FIRSATLAR ile TEHDİTLERİMİZİ özetlemeye çalışacağız.

                                               EMET’İN GÜÇLÜ YANLARI

                Herkes öncelikle bor madeninden bahsedecek ama, biz bu konuyu 2. Planda görüyoruz. Zira madene yönelik yatırımlar devlet eliyle yapıldığı, es keza özel sektiörün yapması durumunda ise büyük meblalarda  rakamların altından kalkılamayacağını göz önünde bulundurarak BOR madenini yörenin kentsel kalkınmasına fayda sağlayacağı halde, kişisel faydalarının taşeron istihdamında öteye geçemeyeceğine inanıyoruz.

                BOR güçlü yönümüzdür, ama genel anlamda değil. Asıl güçlü yanlarımız, ilçe halkının, şirketlerin yerel yönetimlerinde değerlendirebileceği Turizm ve Orman zenginliği bakımındandır. Zira yerel yönetimlerin turizm yatırımları kadar, turizm imarına açacağı yeni projeler ile ilçenin bireyselden toplumsala kalkınmasında büyük fayda sağlayacaktır. Turizm de sadece termal turizm değil, doğasıyla tarihiyle, bir çok turizm alanına yönelik zenginlik ilçenin güçlü yanlarındandır. Orman  ve yan ürünleride güçlü yanlarımızdan olup, fırsatların değerlendirilebilmesi halinde, en büyük kalkınma alanlarımızdan biri olabilecek kapasitededir.

                                               EMET’İN ZAYIF YANLARI

                İşte bu alanda eksilerimiz o kadar çoktur ki, gelişememenin verdiği sıkıntı bizleri analizlere, çalıştaylara bir mecbur bırakmaktadır.

                Her şeyden önce  elbette ki YOL ve ULAŞIM en zayıf noktamızdır. Bunun ardından gelişmeyen girişimci ruhu, nitelikli nüfus göçü ile erozyona uğrayan demografik yerleşim! Ayrıca nitelikli iş gücü bulunmayışı,dar bir coğrafyaya hapsolmamız, iş fikirleri gibi alanlarda danışma, destek kuruluşlarının taşımalı eğitim hizmeti sunabilmesi.

                Bunun yanında kişisel zayıflıklarımız derseniz, belki güvensizlik kaynaklı aile şirketi dışında birlikte iş yapamamak,dayanışmayı sağlayamamak, risk alabilme özelliğimizin olmayışı, ve tabiki Etibor gibi taşeronda olsa mini hedeflerimize olmasını sayabiliriz.

                Yerel  anlamda ilçenin tanıtımına katkı sağlayacak festivallerin süreklilik kazanamaması, ilçe dışındaki emetli vatandaşlarımızın örgütlendirilememesi gibi konularıda zayıf noktalarımız arasında saymamız mümkündür.

                                               EMET’İN FIRSATLARI

                Her şeyden  önce turizm. Varsa yoksa turizm… Emet’in turizm anlayışının 5 yıldızlı otelle sınırlı kalması mevcut fırsatları kaçırmasına sebep oluyor. Yerel yönetimlerin halkın önün açacak turizm imarına açılmış bölgeler, ve danışma desteği ile, bu durum aşılabileceği gibi, yöresel doğal ve tarihi güzelliklerde turizme kazadırılırsa ilçe ve ilçe halkı adına mükemmel fırsatlar doğuracaktır.( Eğrigöz kale, çim kayağı vb turizmi, Eğrigöz-Dereli dağ sporları, rafting vb Yayla turizmini canlandıracak Günze, tahtalı, tetik alanlarına yönelik çalışmalar)

                Orman bakımından zengin ilçede ilçeden alınan tomrukların başka yerlerde işlenerek palet haline getirilip ilçedeki tesislere satılması kaçırılan fırsatlara en güzel örnektir. Bunun yanında, İnegöl benzeri mobilyacılığın gelişmemesini de gözardı edilenler kategorisinde değerlendirebiliriz.( Bu fırsatı Emmar şirketimiz 2017 yılında değerlendirmiştir.)

                Birde bunlara ilçemizi değil, Türkiyeye dünyaya tanıtma imkanı olan Gülten DAYIOĞLU gibi değerlerimiz ile beraber yapılabilinecek  organizasyonları da gerçekleştirdiğimizi düşünürseniz nice fırsatların cömertçe harcandığını görebiliriz.

                                               VEE TEHDİTLERİMİZ

                Kimse yanlış anlamsın. BOR’danda Etibor işletmemizden de fevkala de memnunuz, memnunum. Ama birtakım fırsatları beraberinde getiren madenciliğin ilçedeki girişimci ruhunuda baltalayan en önemli etken olduğunu düşünüyorum.( Bakınız pardon düşününüz kimyacılık okumaya yönelen bir nesil)

                Borlu Çimento başta olmak üzere yine kimya sanayine yönelik yatırımların artacağı ilçede doğabilecek çevre kirliliğinin hayvancılık ve tarımı öldürebilecek seviyelerde olması da  geleceğe yönelik bir tehdittir.

                 Esasında en büyük tehditlerden biride Emet’teki bu değişimi kabul edemeyecek, hala eski düzen anlayışla BORDAN OLSUN BİZDEN OLSUN! Anlayışlarıyla idareci seçimleri, sermayeleri bir araya getiremeyecek güvensizlik,yeniliğe karşı çıkacak,taş yemedik enik!lere engel zihniyet. Yani EN BÜYÜK TEHDİT’te sanırım yine BİZLERİZ…

                Tez konusu olabilecek EMET SWOT Analizine göre ilçemizi kısaca değerlendirmeye çalıştık. Bu düşüncelerimizden çıkartma yapılmayacağına ama daha nicelerinin eklenebileceğine inanıyoruz. Makalemizin başında dediğimiz bu konuda Kaymakamlık,,Belediye ,Üniversite ve Emetliler dayanışma ve kalkınma derneği  bir çalıştay kurarak( Tabi ilgi alanlı uzmanlarıyla) SWOT ANALİZ RAPORLARINI Emet’e sunması.

 

                         EŞEĞE SWOT ANALİZİ YAPMIŞLAR, BAKIN NE YAPMIŞ?

                Şimdi Çalıştay deyince hemen ilçedeki o klasik anlayış canlanacak. İleri gelenler, geri gidenler, ilerden bakanlar, kanaat önderleri toplansın.

                Mutlaka bilgilerinden faydalanılacak onlarca insanımız var. Ama birşeye dikkat etmek gerekiyor…Yıllardır, kanat but önderliği yaftasına rağmen, herhangi bir işin ucundan tutmamış, önderliği çene çalmanın ötesine geçmemiş insanları sırf hatır gönül diye bu çalıştaya dahil etmemek gerekir. Az olsun,öz olsun ama iş çıkar olsun yeter. Yoksa ilçede demiryoluna ,çimento fb. na bile karşı çıkan ileri görüş! Sahipleri yine bir araya gelmeye kalkarsa aşağıdaki hikayeye dönüvermemiz içten bile değil;

                Bir gün Ahmet efendi, Nasreddin Hocayı eşeğin önünde oturmuş kağıda birşeyler karalarken bulmuş.

-Ne yapıyorsun Nasreddin Hoca?  diye seslenmiş.

Hoca da:

-Eşeğime swot analizi yapıyorum Ahmet efendi, demiş.

Ahmet efendi, swot analizi nedir diye sorunca hoca anlatmış:

-Eşeğimin güçlü, zayıf yönlerini ve kendisi için olan fırsatlarla tehlikeleri bu şekilde yazıyorum. Beriki:

-Peki sonra ne olacak, diye sorunca, o da:

-Böylece iyi bir plan yapıp eşeğimi maksimum verimle çalıştırabileceğim, demiş. Bunun üzerine Ahmet  efendi:

-Bütün eşekler aynı değil mi, analize ne gerek var? Diye sormuş. Nasreddin hoca:

-Öyle deme Ahmet efendi, demiş. Mesela benimkini atlarla otlatınca daha bir şevkle çalışıyor. Kendini at sanması onun güçlü tarafı. Öğleden sonra bir de ineklerle otlatacağım. Belki sütünü bile içerim deyince, Ahmet efendi:

-Bekle hoca, demiş, benim eşeği kapıp geliyorum. Hoca bunu duyunca hemen atılmış:

-Aman Ahmet efendi, eşekleri bir araya getirmeyelim, eşek olduklarını anlıyorlar! 

Ercan Kolku 21.11.2012

 

NOT; Karaşadelerin Ahmet ağamın  samanı ot sanıp yesin diye Eşeğe yeşil şişe diplerinden gözlük yapıp takmasını hangi kategoride değerlendireceğimize karar veremedik!!!

ercankolku@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
20Kas
17Kas
27Ekm
20Ekm
27Ağs

Artık Han'da Bizim Hamam'da