Sağlık

Emet'te Diyabet Hastalığında Artış Gözlemleniyor Emet'te Diyabet Hastalığında Artış Gözlemleniyor
'Gizemli virüs' yeni bir salgının habercisi olabilir' 'Gizemli virüs' yeni bir salgının habercisi olabilir'
Emet Devlet Hastanesi Acile 4 Pratisyen  Doktor Emet Devlet Hastanesi Acile 4 Pratisyen Doktor
Bor madeninden yatak üretildi bakterileri öldürüyor Bor madeninden yatak üretildi bakterileri öldürüyor
Emet Devlet Hastanesi Artan Grip Vakalarına Karşı Uyardı Emet Devlet Hastanesi Artan Grip Vakalarına Karşı Uyardı
Başkan Doğan' Emet Sağlık Termal Eko Turizmi Hedefimizde İlerliyoruz' Başkan Doğan' Emet Sağlık Termal Eko Turizmi Hedefimizde İlerliyoruz'
Kaymakam Çiçek'ten Hasatane Genel Durum Ziyareti Kaymakam Çiçek'ten Hasatane Genel Durum Ziyareti
Emet Toplum Sağlı Merkezi Uyarıyor! Aman Dikkat Emet Toplum Sağlı Merkezi Uyarıyor! Aman Dikkat
Kanser teşhisinde maliyet 20 kat düşecek Kanser teşhisinde maliyet 20 kat düşecek
Firmanın Hıncı Hastaları Mağdur Etti Firmanın Hıncı Hastaları Mağdur Etti
Akıllı telefonlar kalıcı göz hasarına yol açabilir Akıllı telefonlar kalıcı göz hasarına yol açabilir
DİYABETLE MÜCADELE İÇİN YÜRÜDÜLER DİYABETLE MÜCADELE İÇİN YÜRÜDÜLER
EMET  ZABITA AMİRLİĞİ HİJYEN BELGESİ İÇİN  ESNAFLARI BİLGİLENDİRİYOR EMET ZABITA AMİRLİĞİ HİJYEN BELGESİ İÇİN ESNAFLARI BİLGİLENDİRİYOR
FARKINDALIK İÇİN SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZDAN YÜRÜYÜŞE DEVAM FARKINDALIK İÇİN SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZDAN YÜRÜYÜŞE DEVAM
KURBAN BAYRAMINDA ZOONOTİK HASTALIKLARA DİKKAT KURBAN BAYRAMINDA ZOONOTİK HASTALIKLARA DİKKAT
YAKLAŞAN KURBAN BAYRMAI ÖNCESİ KİST HİDATİK HASTALIĞINA DİKKAT YAKLAŞAN KURBAN BAYRMAI ÖNCESİ KİST HİDATİK HASTALIĞINA DİKKAT
20 KRALI AYNI ANDA AĞIRLAYABİLECEK TERMA CİTY KAPILARINI AÇTI 20 KRALI AYNI ANDA AĞIRLAYABİLECEK TERMA CİTY KAPILARINI AÇTI
SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN GÜNDE 10 BİN ADIM SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN GÜNDE 10 BİN ADIM
KANSERE BORLA ŞİFA ARAYACAKLAR KANSERE BORLA ŞİFA ARAYACAKLAR
EMET BELEDİYESİ OSMANLI HAMAMI MODERNİZE EDİLDİ EMET BELEDİYESİ OSMANLI HAMAMI MODERNİZE EDİLDİ
Sağlık Haberleri

Emet'te Diyabet Hastalığında Artış Gözlemleniyor

Emet Doktor Fazıl Doğan Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından, diyabet hastalığı konusunda uyarılarda bulunuldu.

'Gizemli virüs' yeni bir salgının habercisi olabilir'

Şimdiye kadar 9 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ve Çin'de ortaya çıkan 2019-nCoV adı verilen corona virüs dünyada tehdit oluşturdu. Türkiye'de de virüsten etkilenmemek için İstanbul Havalimanı'ndaki Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Türkiye'de 'gizemli virüse' ilişkin herhangi bir hastanın olmadığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, Bizde şu an herhangi bir hastanın hatta riskli hastanın olmadığının altını çizmek istiyorum açıklamasında bulundu.

Emet Devlet Hastanesi Acile 4 Pratisyen Doktor

Emet Dr.Fazıl Doğan Devlet Hastanesi’ne atanan 4 acil pratisyen hekimin görevine başladığı bildirildi

Bor madeninden yatak üretildi bakterileri öldürüyor

Türkiye toplam 3,3 milyar ton rezerv miktarı ile dünya toplam bor rezervi sıralamasında yüzde 73'lük pay ile ilk sırada yer alıyor. Yatak sektörünün önemli oyuncularından Bambi Yatak, 'Bordan Gelen Hijyen' sloganı ile bor madenini yatağın içine entegre etti. Borjen adı verilen ve yıl sonuna kadar 50 bin adet üretilmesi planlanan yatağın tanıtım toplantısı Çırağan Sarayı'nda yapıldı.

İHRACAT ATAĞI

Yataktaki mite ve küfün çoğalmasını engelleyen ve bakterileri öldüren Borun, hijyenik özelliğinden faydalanarak üretilen Borjen yatağın 20 ülkeye ihraç edilmesi hedefleniyor.

1,5 milyon liralık Ar-Ge yatırım bütçesiyle yatağı ürettiklerini söyleyen Bambi Yatak Yönetim Kurulu Üyesi Emre Gökmen, Türkiye'de ve dünyada ilk kez bor mineralini yatağın süngerine ve kumaşına entegre ettiklerini dile getirdi.

BAKTERİ, MİTEIN GELİŞİMİ ENGELLİYOR

Bor madeninden üretilen 'Borjen' yatak hakkında bilgi veren Gökmen, 'Her gün üzerinde saatlerce uyuduğumuz yatağımızda sayısı milyonlarla ifade edilecek kadar fazla bakteri, mite gibi mikroorganizmalar yaşıyor. Bu küçük canlılar insan sağlığını tehdit ettiği gibi astım, alerjik reaksiyonlar, bronşit gibi birçok hastalığı da tetikliyor. Profesyonel sağlık uzmanlarıyla görüşerek ve tüketicilerin beklentilerine kulak vererek, bor minarelini 'Borjen' ismini verdiğimiz yatağımızda kullandık' dedi.

'HİJYENİ UYKUYLA BİRLEŞTİRDİK'

Günümüzde, yatak odalarının birer yaşam alanı olduğunu söyleyen Gökmen,

'Son zamanlarda ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri alerji ve astım. Toz, küf, mantar ve miteların neden olduğu hastalıklar yaygınlaşıyor. Hayatımızın 3'te 1'ini yatakta geçiyoruz. Bu toz ve bakterilere en çok yatakta maruz kalıyoruz. Bunları yok edebilmek için ürün arayışına girdik. Yerli ve milli madenimiz ve gelecek vadeden bor madeninden faydalandık. Bor madeni özellikle temizlik sektöründe ön plana çıkmaya başlamıştı. Borun antibakteriyel bir özelliği var. İçerisine bakteriyi koyduğunuz zaman yüzde 99 o bakteriyi öldürüyor. Mite ve küflerin de gelişimini engelliyor. Bununla ilgili tüm testlerimiz ve raporlarımız mevcut' diye konuştu.

YATAĞIN KUMAŞI VE SÜNGERİ BORDAN YAPILDI

Yatağın diğer özelliklerini anlatan Gökmen, 'Yatağın üst kumaş yüzeyinde ve süngerinde bor var. Ayrıca pocket yay sistemi kullandık. Yani birbirinden bağımsız vücut basıncını yayan bir sistem. Yatağın başlık kısmında aydınlatma için bir lamba var, telefonu, bilgisayarı şarj etmek için de bir bölüm bulunuyor' ifadelerini kullandı.

'ASTIMIN YÜZDE 70 NEDENİ MİTELARDIR'

Çocuk Alerjisi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay ise, her 6 çocuktan 1'inin astım hastası olduğunu söyleyerek, 'Astıma neden olan en önemli etken ev tozunda bulunan mitelardır. Astımın yüzde 70 nedeni mitelerdır. Mite, gözle görülemeyecek kadar küçük,8 bacaklı haşerelerdir. 5 yıllık bir yatakta 10 milyon mite vardır. Dışkıları alerjiktir, ev tozlarına yapışırlar' dedi.

MİTELER YATAKLARDA YAŞIYOR, DERİ DÖKÜNTÜSÜYLE BESLENİYOR

Mitelerın deniz kenarında yaşadığını belirten Prof. Dr. Akçay, 'Nemi severler, insanların deri ve kıl döküntüleriyle besleniyorlar. O yüzden yatak odamızda çok fazla oluyorlar. Miteler en fazla yattığımız yatakta yaşıyor. Evi havalandırmalıyız, çarşafları en az 60 derecelik bir sıcaklıkta yıkayıp sonra ütülemeliyiz' diye konuştu.

Emet Devlet Hastanesi Artan Grip Vakalarına Karşı Uyardı

Emet Dr.Fazıl Doğan Devlet Hastanesi vatandaşları enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız bırakan grip konusunda uyararak aşı önerisinde bulundu.

Başkan Doğan' Emet Sağlık Termal Eko Turizmi Hedefimizde İlerliyoruz'

KSÜ'ce düzenlenen termal sağlık çalıştayında konuşan Emet belediye başkanı Hüseyin Doğan, Emet Sağlık termal eko turizm hedefleri doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Kaymakam Çiçek'ten Hasatane Genel Durum Ziyareti

Kaymakam Hasan ÇİÇEK, Emet Doktor Fazıl Doğan Devlet Hastanesini ziyaret ederek, hastanenin genel durumu hakkında bilgiler aldı.

Emet Toplum Sağlı Merkezi Uyarıyor! Aman Dikkat

Emet Toplum sağlığı merkezimiz kış aylarında soba, şofben ve bacadan sızan Karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı vatandaşlarımızı uyardı.

Kanser teşhisinde maliyet 20 kat düşecek

Dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma laboratuvarı CERN'de gerçekleştirilen projenin çok küçük bir versiyonu olan 'Türk Dairesel Parçacık Hızlandırıcısı' Özyeğin Üniversitesi'nde görev yapan fizikçiler tarafından hayata geçirilecek. Kanser teşhisinin maliyetini büyük oranda düşürmesi hedeflenen projede sona gelindi. İki Türk fizikçi Dr. Öğr. Üyesi Alper Hayreter ve Dr. Öğr. Üyesi Bora Işıldak tarafından 2017 yılından bu yana gerçekleştirilen çalışmalar 6 ay içinde sona erecek. Şu an prototip aşamasında olan 'Türk Dairesel Parçacık Hızlandırıcısı' Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından lisans alındıktan sonra kullanılabilecek. Kanser teşhisinde büyük önem taşıyan PET (Pozitron Emisyon Tomografisi) taramalarında kullanılan radyoizotoplar yaklaşık 20 kat daha az maliyetle Türkiye'de üretilebilecek.

Firmanın Hıncı Hastaları Mağdur Etti

Emet ilçemizdende çok sayıda vatandaşın randevularına rağmen Kütahyaya gittiği,ancak MR cihazının bozukluğu olması nedeniyle hizmetten yararlanamadığı konuda Sağlık Müdürlüğünden açıklama geldi.

Akıllı telefonlar kalıcı göz hasarına yol açabilir

Akıllı telefonlar, hayatın her alanında yer alıyor. Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçları bu bağımlılığı daha da artırıyor. Geçtiğimiz günlerde Çin'in Shenzhen kentinde yaşayan bir kişinin sol gözü, akıllı telefonu aşırı yoğunlukta kullanması nedeniyle kör oldu. Bu olay akıllı telefonlar kör eder mi? sorusunu akıllara getirdi. Medicana International İstanbul Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, akıllı telefonları kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

DİYABETLE MÜCADELE İÇİN YÜRÜDÜLER

Emet toplum sağlığı merkezince diyabetle yaşam konusunda farkındalık oluşturmak adına yürüyüş gerçekleştirildi.

EMET ZABITA AMİRLİĞİ HİJYEN BELGESİ İÇİN ESNAFLARI BİLGİLENDİRİYOR

Emet belediyesi Zabıta Amirliği Hijyen Eğitimi alması gereken çalışanların eğitimlerini ilgili yönetmelikler çerçevesinde tamamlaması gerektiği konusunda esnaf ve vatandaşları bilgilendirdi.

FARKINDALIK İÇİN SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZDAN YÜRÜYÜŞE DEVAM

Emet toplum sağlığı merkezimiz halkı bilinçlendireme adına sağlıklı yaşam için yürüyüşlerine devam ediyor.

KURBAN BAYRAMINDA ZOONOTİK HASTALIKLARA DİKKAT

Emet Dr. Fazıl Doğan Devlet hatsanesi başhekimi Rukiye Kara kurban bayramında zoonotik hastalıklar için vatandaşları uyardı.

YAKLAŞAN KURBAN BAYRMAI ÖNCESİ KİST HİDATİK HASTALIĞINA DİKKAT

Emet Dr. Fazıl Doğan Devlet Hastanesi tarafından, Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanların hastalıklı doku ve organlarının çevreye atılmasının, hayati risk oluşturan Kist Hidatik hastalığına neden olabileceği bildirildi.

Toplam 84 haber.