KORONA NOTLARI 9-11


KORONA NOTLARI-9
 Valla ilk defa Emetin  yol problemi işe yaramış gibi görünüyor. Mutlaka bölgemizde alınan olağanüstü tedbirler, ve bir o kadar olağanüstü başta hijyen çalışmaları olmak üzere yoğun verilen mesainin etkisi var.
Ama birde, ilçemizin  ulaşımının sapa olmasınında etkisi var. Gediz ilçemiz bir ayağı Uşakta… Simav ilçemiz bir ayağı İzmirde… Tavşanlı ilçemiz  Bursa,Balıkesir… Ama Emet öyle değil… Sapa mı sapa bir coğrafyadayız…
Emet olarak maddi manevi tedbirimizi aldık. Madden tüm kurumlarımız koordineli çalışıyor. Belediye ekipleri olağanüstü bir gayretle sürekli sahada dezenfekte çalışmalarında. Manen vakıf şehir Emetimizde vakıf şartları yerine getiriliyor.
Ddediğim gibi ilçemiz zati ayrı bir kutup.Zaten az sayıda gelen oluyordu, ve gidişlerde  az sayıda… Hani Emet olarak  alınan izolasyon çalışmalarına harfiyen uyar,ilçe dışırıdan gelenleri 14 günlük karantinaya almaya devam edersek,Allahın izniyle  bir hemşehrimize dahi bulaşmadan bu işi atlatacağız… HA GAYRET GAZİEMETİM…
KORONA NOTLARI -10
Elbette her bölgeden korona virüs şüphelisi hastalarla ilgili bilgiler geliyor. Gelmiyor değil, ama şükürki geneli negatif… Pozitif olanlarda ise , özellikle karantina çalışması adına ilk etapta   açıklama yapılmıyor. Halk panik yapıp,oradan  uzaklaşmasın diye. Zira kaçanda da varsa arada bul başkasına bulaştırmadan.
O yüzden valiliğimizden biraz geç açıklamalar geliyor.Test süreleri kısaldıkça basını bilgilendirmelerin de hızlanacağını düşünüyorum.
Ha, birkez daha yazıyorum. ALLAHA ŞÜKÜR şu ana kadar Emet ve Hisarcıktan pozitif vakamız yok. Bölgemizde, v eülkemizde az olmasıda en büyük temennimiz. Yalnız şunuda bilelim. Tespitlerin çoğalmasından endişe etmeyin, tespit edilerek toplumdan izole edildiği için bence daha olumlu bir gelişmedir. Zira her tespit edilmeyen taşıyıcı hepimizi için tehlikedir.
KORONA NOTLARI -11

HAHAM İLE PAPAZ

Papazın biri, uzun süredir ahbaplık ettigi Haham'a “Bana Tevrat’ı öğretmenizi isterim” der.
Haham, olmaz der:
“Sen Yahudi doğmadın , kafan  Yahudi gibi çalışmaz. Tevrat’ın kelamını anlaman mümkün değil.”
Papaz ısrar eder, Haham razı olur, ama bir koşulu vardır:
“Soracagım soruya doğru yanıt verebilirsen, öğretirim” der.
Papaz, “Kabul” diye yanıtlar,  “Sor bakalım!”
“İki adam bir bacanın içine düşerler. Biri kirli, öteki tertemiz çıkar. Hangisi yıkanır?”

Papaz, “Bundan kolay ne var?” diye atılır. “Kirlenen yıkanır, temiz kalan yıkanmaz.”
Haham içini çeker, 
“Sana Tevrat’ın kelamını asla anlamayacağını söylemiştim! Doğrusu tam tersi: Temiz kalan adam ötekinin kirlendi ğini görünce, kendisinin de kirlendiğini sanıp yıkanır.  Kirlenen adam ise karşisındakini temiz görduğü için kendisini de temiz sanıp yıkanmaya gerek duymaz.”
Papaz, kafasını kaşır. 
“Bak bu aklıma gelmemişti. Bir soru daha sorar mısın?”
Haham aynı soruyu yeniden sorar:
“İki adam bir bacanın içine düşerler. Biri kirli, öteki temiz çıkar. Hangisi yıkanır?”
Papaz, doğru yanıtı artık bildiğinden emin, 
“Temiz kalan ötekinin kirlendiğini görünce kendisinin de kirlendiğini sanıp, yıkanır. Kirlenen, ötekini temiz gördüğünden kendisini de temiz sanıp yıkanmaz!”
Haham, başını sallar. 
“Yine yanıldın! Sana söylemiştim, asla anlamayacağını. Temiz kalan adam aynaya bakar, temiz olduğunu görür, dolayısıyla yıkanmaz. Kirlenen aynaya bakıp kirlendiğini görünce, gider yıkanır.”
Papaz itiraz eder: 
“Ayna nereden çıktı?  Bana ayna var demedin ki…” 
Haham, parmağını sallar: 
“Seni uyardım, bu kafayla Tevrat’ın kelamını kavrayamazsın. Tevrat’ı anlamak için her olasılığı düşünmelisin.”
“Peki, peki” diye inler Papaz. 
“İzin ver, bir kez daha şansımı deneyeyim. Başka bir soru sor!”
“Son kez soruyorum” der, Haham:
“İki adam, bir bacadan içeri düşerler. Biri temiz, öteki kirli çıkar. Hangisi gidip yıkanır?”
Papaz, “Artık her olasılığı biliyorum” deyip, bir solukta sıralar:
 “Eğer ayna yoksa, temiz kalan ötekini kirli görüp kendisinin de kirlendiğini düşünerek gider yıkanır. Kirlenen temize bakıp kirlenmediğini düşünerek, yıkanmaz. Eğer ayna varsa, temiz kalan aynaya bakıp temiz olduğunu görür, dolayısıyla yıkanmaz. Kirlenen aynaya bakıp kirini gördüğü için yıkanır!” 

Haham başını sallayıp, cık cık yapar: 
“H’ayır, sana söylemiştim, kafan Yahudi kafası değil, Tevrat’a basmaz! Söyle bana, aynı bacadan içeri düşen iki adamdan birinin kirlenip, ötekinin temiz çıkması mümkün müdür? ...

Şimdi şöyle düşünmek lazım.aynı evde  yaşayıpta, diğerinin  çalışmayıp evde kalan bu iki kişiden birinin mikroba bulaşıp, ötekinin temiz çıkması mümkünmü dür? O halde, üretim duran yerlerde işçi çalıştırmanın mantığı nedir? Üvey evlat, öz evlat uygulaması nedir?
 

ercankolku@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Tem

Ne Coronaymış Kardeşim!

26Haz
24Haz
19Haz
15Haz